سراپرده نور

آشنایی با الکافی مهم ترین کتاب حدیثی شیعه اثر دانشمند فرزانه ثقة الاسلام محمد بن یعقوب کلینی

قبر کلینی در بغداد
ساعت ۱٢:٤٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۸ خرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

قبر کلینی در بغداد

قبر کلینی در بغداد در باب الکوفه در مقبرۀ آنجا و در بخش غربی آن به خاک سپرده شد. ابن­عبدون محل قبر او را می­شناخت و گفته است: «قبرش را در کنار نهر طایی دیدم و بر آن سنگی بود که نام او و پدرش بر آن نوشته بود» و در اواخر قرن چهارم هجری کهنه شده بود.


قبر او امروز در بخش شرقی در ساحل دجله کنار باب پل عتیق پل کنونی مأمون، در سمت چپ کسی که از سوی مشرق بیاید و به کرخ برود، قرار دارد.

میرزا عبدالله افندی گفته است: « قبر کلینی در بغداد است اما نه در جایی که اکنون آن را زیارت می­کنند»

محمد تقی مجلسی گوید: «قبر او در بغداد در مولوی خانه معروف به شیخ المشایخ است که عامه و خاصه آن را زیارت می­کنند و از عالمان بغداد شنیدم که آنجا قبر محمد بن یعقوب کلینی است و من او را در همانجا زیارت کردم»

شیخ یوسف بحرانی گفته است: « قبر کلینی اکنون بلکه پیش از این در بغداد مزاری مشهور بوده که قبه­ای بلند بر آن است.»

شیخ اسدالله شوشتری گوید: « مزار کلینی اکنون معروف  و نزدیک پل است»

شیخ عبدالنبی کاظمی گفته است:« میان عالمان و معاصران معروف است که قبر کلینی در بغداد در محله­ای است نزدیکی باب الجسر که به آن مولی خانه گویند و قبرش تا الان مشهور است و عامه و خاصه آن را زیارت می­کنند»

سید محمد باقر خوانساری هم می­گوید: «قبر مطهر کلینی که وصف شد در بخش شرقی بغداد مشهور است و عامه و خاصه آن را در تکیه مولویه زیارت می­کنند و پنجره­ای دارد که از خارج سمت چپ عابرِ از روی پل قرار می­گیرد»

سید محمد مهدی اصفهانی تلاش کرده است تا اثبات کند که قبر کلینی در قسمت شرقی بغداد است؛ اما استاد دکتر مصطفی جواد سخن او را رد کرده، اشتباه دانسته و می­گوید: «قبری که نزدیک آغاز پل از طرف مشرق قرار دارد قبر کلینی است»

شیعیان همیشه به زیارت این قبر کنونی می­آیند با این باور که قبر کلینی است و قرنها است که زیارت این محل را به نام مقبره کلینى عادت کرده‏اند و سنى‏ها هم بر احترام آن مقبره و تعظیم کلینى اتفاق دارند و داستان نبش قبر او رایج است.

شیوه مستمر و روش دیرین گذشتگان در زیارت این مکان معروف و منسوب به کلینی در «جامع الآصفیه» نزدیک آغاز پل از جانب مشرق است، ما را به احترام این مزار وا می­دارد مانند تندیس سرباز گمنام نزد اروپاییان، اگر چه حقیقتاً کلینی در آنجا نیارمیده باشد و این برای زنده نگهداشتن و جاودانه ماندن نام اوست.

ابو­علی حائری هم گفته است :« قبر کلینی (قدس سره) در بخش شرقی بغداد مشهور است و عامه و خاصه آن را در تکیه مولویه زیارت می­کنند و پنجره­ای دارد که از خارج سمت چپ عابرِ از روی پل، قرار می­گیرد.

خادم اهل بیت

حسین علی محفوظ

خدا او را ببخشاید

1374هـ