سراپرده نور

آشنایی با الکافی مهم ترین کتاب حدیثی شیعه اثر دانشمند فرزانه ثقة الاسلام محمد بن یعقوب کلینی

کافی شفای درد
ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: کافی ،شیخ عباس قمی ،ملا عبدالله تونی ،شفا

فرزند بزرگ ثقة المحدثین مرحوم حاج شیخ عباس قمی، آقای علی محدث زاده درباره پدرشان می گوید:

فراموش نمی کنم زمانی که در نجف اشرف بودیم یک روز صبح در حدود سال 1357 ه ق یعنی دو سال قبل از وفاتشان از خواب برخاستند و اظهار داشتند: امروز چشمم به شدت درد می کند به طوری که قادر به مطالعه و نوشتن نیستم. و بسیار ناراحت به نظر می رسید گویا زبان حالشان این بود: شاید خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله مرا از در خانه شان طرد کرده باشند. آن مرحوم عادت داشتند که گاهی این مطلب را با تأثر می گفت و می گریست. آقای محدث زاده می افزاید: در آن ایام مشغول تحصیل بودم، رفتم به درس و ظهر که به خانه برگشتم دیدم ایشان مشغول نوشتن هستند. عرض کردم: درد چشمتان بهتر شد؟ فرمود: درد به کلی مرتفع گردید. پرسیدم: چطوری معالجه فرمودید؟ گفتند: وضو ساختم و مقابل قبله نشستم و کتاب کافی را به چشم کشیدم درد چشمم برطرف شد. و ایشان تا پایان عمر دیگر به درد چشم مبتلا نگردید و آن کتاب کافی که آن را چشم کشیدند کتابی خطی و به خط فقیه مشهور ملا عبدالله تونی صاحب کتاب وافیه بود و محدث قمی خیلی به آن علاقه داشت.

ستارگان حرم، دفتر چهارم، مقاله: حاج شیخ عباس قمی حدیث اخلاص به قلم عبدالکریم پاک نیا

کافی شفای درد


 
تمبر روز بزرگداشت شیخ کلینی ۱۹ اردیبهشت
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: تمبر ،کلینی ،۱۹ اردیبهشت

 


 
کتاب «گفتگوها و گفتارها درباره کلینی و الکافی» منتشر شد
ساعت ۱:٢٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: کلینی ،الکافی ،گفتگوها و گفتارها ،کنگره بین المللی

چاپ اول کتاب "گفتگوها و گفتارها درباره کلینی و الکافی"، حاوی مباحث مطرح شده دیدار اعضای کمیته اجرایی کنگره بین المللی بزرگداشت ثقة الاسلام کلینی با مقام معظم رهبری و سخنرانی ها و مقالات ارائه شده در این کنگره است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دارالحدیث، در این کتاب می خوانید: دیدار با مقام معظم رهبری، سخنان مقام معظم رهبری در جمع دست اندرکاران کنگره، گزارشی کوتاه از برگزاری کنگره بین المللی ثقة الاسلام کلینی، سخنرانی ها و مقالات ارائه شده در کنگره، مصاحبه ها و نشست علمی پیش از کنگره.
گفتنی است، کنگرۀ بین‌المللی ثقةالاسلام کلینی(ره)، پنجشنبه 17 اردیبهشت 1388 در تالار شیخ صدوق آستان حضرت عبدالعظیم(ع) برگزار شد. این کنگره در قالب دو بخش صبح و بعد از ظهر برگزار شد، و تولیت آستان حضرت عبدالعظیم(ع) آیت الله محمدی ری شهری، قرائت پیام مقام معظم رهبری به این کنگره، سخنرانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سخنرانی دبیر علمی کنگره حجت الاسلام و المسلمین مهریزی، رونمایی تصحیح جدید کنگره، ارائۀ برخی مقالات علمی، و معرفی آثار پژوهشی کنگره از جمله برنامههای آن بود.
یاداوری می شود، چاپ اول کتاب گفتگوها و گفتارها درباره کلینی و «الکافی» با شمارگان 1000 نسخه جلد سخت در 422 صفحه و بهای 5000 تومان، توسط سازمان چاپ و نشر دارالحدیث منتشر شد.